جزئیات مطلب
100 بازدید
تاریخ انتشار:۹۸,۰۹,۱۳

به این مطلب امتیاز دهید

مالیات بر سکه از کجا اومد ؟

مالیات بر سکه از کجا اومد ؟

اگه از اداره دارایی باهاتون تماس گرفتن بابت مطالبه مالیات بر سکه های خریداری شده ، پس این مقاله مالیات بر سکه رو مطالعه کنید

 

از چه زمانی بحث مالیات بر سکه آغاز شد؟

  • اول میخواهیم به این موضوع بپردازیم که از چه زمانی اصلا این بحث پیش آمد که باید به سکه هم مالیات تعلق بگیرد؟
  • در مرحله بعد هم به این سوال پاسخ بدهیم که به چه کسانی مالیات بر سکه تعلق میگیرد
  • در آخر هم بگیم که چه کسانی معاف از مالیات بر سکه هستند؟

اگر دوست دارین که پاسخ این ۳ سوال مهم که از کجا مالیات بر سکه بحثش شروع شد واین مالیات سکه به چه کسانی تعلق میگیرد و چه کسانی هم از پرداخت مالیات سکه معاف هستند را بدانید پس با اشتیاق بیشتر ادامه مقاله را بخوانید.

 

پاسخ سوال اول: هنگام افزایش قیمت ارز در کشور، که در سال ۹۷ قیمت سکه نیز افزایش یافت و همین اتفاق باعث شد بسیاری ازمردم برای جبران ارزش کاسته شده ریال خود، روی به خرید سکه آوردند.

 

آنهایی که پولی در دست داشتن و سرمایه ای ذخیره در بانکها داشتن و با این تب و تابی که در بازار دلار پیش آمده بود به این فکر افتادن که سرمایه هایی که در بانک و … هست را به سمت بازار دلار و سکه بیارن که ارزش ریالی پول خود را جبران کنند.

 

با افزایش گرفتن قیمت دلار سکه هم از این قافله عقب نماند و جهش قیمتی زیادی سکه پیدا کرد.

  • از این رو مردم هم سکه و هم ارز زیادی خرید کردن و در خانه های خود ذخیره کردن , به امید ادامه این روند که سود خوبی از این بابت به دست بیارند.شروع به خرید سکه و ارز کردند.
  • طولی نکشید که در ماه های گذشته سازمان امور مالیاتی، حکمی را صادر نمود که بر اساس آن کسانی که اقدام به خرید سکه پیش فروشی (بیشتر از ۲۰ عدد) از بانک مرکزی کرده اند، ملزم به پرداخت مالیات میشوند. در این باره بین کارشناسان مربوطه، اختلاف های بسیاری وجود دارد که این کار باعث شود که مردم بیشتر از نیاز خود سکه و ارز خریداری نکنند.

حال میخواهیم به سوال دوم که اصلا چه کسانی باید مالیات سکه پرداخت کنند پاسخ دهیم.

 

معاون سازمان امور مالیاتی به این سوال اینگونه پاسخ دادند که: در خصوص نحوه تعیین مالیات مقطوع برای خریداران سکه که طی سال ۱۳۹۷ سکه خود را دریافت کرده اند.

بر این اساس، تا ۲۰ سکه دریافتی مشمول مالیات نمیباشند.و نسبت به مازاد ۲۰ سکه تا میزان ۶۰ سکه به ازای هر سکه ۱۵۰هزار تومان مالیات مقطوع، نسبت به مازاد ۶۰ سکه تا میزان ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲۰۰هزار تومان مالیات مقطوع و نسبت به مازاد ۱۰۰ سکه تا میزان ۲۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲۵۰هزار تومان مالیات مقطوع تعیین شده است.

 

پس خریداران سکه در محدوده ۲۰ تا ۲۰۰ سکه با تاریخ تحویل سال ۱۳۹۷، لازم است ضمن مراجعه به سامانه عملیات الکترونیک مودیان مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir ، کد ملی خود را در بخش «مالیات مقطوع دریافت کنندگان سکه» وارد نموده و در صورتی که مشمول مالیات سکه بودند، اقدام به ثبت نام در این سامانه نمایند.

مؤدی پس از دریافت نام کاربری و کلمه عبور اجازه ورود به بخش مربوطه در سایت عملیات الکترونیک سازمان را پیدا میکند. و پس از مشخص کردن تعداد سکه هایی که خریداری کرده است محاسبات سیستمی انجام میشود و مبلغ مالیات محاسبه میشود . که پس از دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت، امکان پرداخت مالیات فراهم میشود.

یک نکته هم برای پرداخت مالیات وجود دارد که سازمان مالیاتی اجازه پرداخت به صورت اقساط رو هم قرار داده است.

پرداخت مالیات در ۴ قسط مساوی وجود دارد. و عدم پرداخت مالیات تا پایان خرداد ۱۳۹۸ یا عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای مقرر، مشمول جریمه خواهد بود.چنانچه به مالیات تعیین شده صرفاً از حیث عدم فروش سکه های دریافتی معترض باشند، میتوانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد نمایند.

 

  • نکته آخر هم اینکه: صاحبان مشاغلی که مجوز صادره از سوی را دارند و به شغل خرید و فروش سکه اشتغال دارند، مشمول پرداخت مالیات مقطوع نبوده و مکلف هستند نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی شغلی خود اقدام نمایند.

 

چه کسانی معاف از پرداخت مالیات سکه هستند ؟

 

طبق بخشنامه مالیات بر درآمد اگر کسی ادعا کرد سکه ها را نفروخته و یا بابت مهریه واگذار کرده از این بخشنامه معاف خواهد شد.

ناگفته نماند که معاون حسابرسی شهر و استان تهران در سازمان امور مالیاتی گفتند که ظاهر بخشنامه تا حدودی ابهام آمیز است اما مسئله اصلی آن، دریافت مالیات بر درآمد از کسانی است که در سامانه خرید سکه داشته و آن را فروخته اند. مالیات بر عایدی سرمایه هنوز به تصویب مجلس هم نرسیده و ما برای داشتن دارایی لزوماً مالیات نمی پردازیم.

چرا نظرتون رو اینجا نمی نویسید؟

مطمئن باشیدکه نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شدو به آن پاسخ خواهیم داد، هر نظری که برای ما مینویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

موارد مرتبط

کد-کارگاهی-بیمه-تامین-اجتماعی

سیستم و نرم افزار حسابداری

بعد از سالها حسابداری با سیستم دستی و دفترداری،نرم افزارها و سیستمهای مالی و حسابداری در جهت بالابردن کیفیت،راندمان و مطلوبیت امور مالی و حسابداری قدم به عرصه تکنولوژی گذاشتند. اومدن ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۰۳,۰۱ 1441 بازدید بدون دیدگاه
اختصاص-یک-نرم-افزار-مالی-و-ثبت-اسناد-حسابداری

آموزش رایگان اختصاص یک نرم افزار مالی و ثبت اسناد حسابداری

بهتون تبریک میگیم که قدم به مسیر آموزشی خودتون و کسب و کارتون گذاشتید. چرا آموزش رایگان : ما پس از سالها تلاش به این نتیجه رسیدیم که هیچ تغییری بدون دانش ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۰۲,۲۶ 1342 بازدید بدون دیدگاه

جدیدترین های وبلاگ LATEST BLOG

مالیات بر تراکنش بانکی

احتمال زیاد بهتون زنگ زدن که حسابهای بانکی تون رو میخوان بررسی کنن و باید برید اداره دارایی و تمامی ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 89 بازدید بدون دیدگاه
مالیات بر سکه

مالیات بر سکه از کجا اومد ؟

اگه از اداره دارایی باهاتون تماس گرفتن بابت مطالبه مالیات بر سکه های خریداری شده ، پس این مقاله مالیات ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 101 بازدید بدون دیدگاه

بهترین نرم افزار حسابداری

اگر کارفرما هستید و نمیدونید کدام نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار ، بهترین نرم افزار حسابداری هستند . ما ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 69 بازدید بدون دیدگاه
ارسال اظهارنامه سالانه

چهار دیدگاه مدیران عامل در ارسال اظهارنامه مالیاتی شرکتها (سال ۹۸)

بهتون تبریک میگیم که قدم به مسیر آموزشی خودتون و کسب و کارتون گذاشتید. چرا آموزش رایگان : ما پس از سالها ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۴,۱۱ 395 بازدید بدون دیدگاه
حال نداری سایت رو بخونی؟ با خودم تماس بگیر 021-56549007
سلام،متن اطلاعیه خود را اینجا وارد کنید.
اینستاگرام مدیران محاسب