جزئیات مطلب
88 بازدید
تاریخ انتشار:۹۸,۰۹,۱۳

به این مطلب امتیاز دهید

مالیات بر تراکنش بانکی

مالیات بر تراکنش بانکی

احتمال زیاد بهتون زنگ زدن که حسابهای بانکی تون رو میخوان بررسی کنن و باید برید اداره دارایی و تمامی تراکنس های بانکی خودتون رو مشخص کنید و اسناد و مدارکی که نشون بده این تراکنش ها جنبه درامدی نداره براشون ببرید درغیر این صورت تراکنش های بانکی تون رو به عنوان درامد شناسایی میکنن و بهش ضریب مالیاتی لحاظ میکنن . این مقاله میتونه کامل به شما کمک کنه تا نسبت به این بحران شناخت کافی پیدا کنید

موضوع اخذ مالیات از حساب‌های بانکی ( مالیات بر تراکنش بانکی ) همان ابتدای کار، سر و صدای بسیاری ایجاد کرده و خیلی ها رو هم نگران کرده بود، اما به هر حال دولت می‌گوید که باید از افرادی که گردش مالی بالا در حساب‌های بانکی دارند، مالیات دریافت کند تا به نوعی عدالت مالیاتی برقرار شود.

 

در آغاز کار، بسیاری از مردم عادی که برای مصرف روزانه خود تراکنش‌های بانکی داشتند و گردش حساب بالایی هم نداشتند، تصور می‌کردند که سازمان مالیاتی می‌خواهد به همان حساب با گردش ناچیز آنها نیز سرک بکشد و تا می‌تواند مالیات از آن بگیرد. همین موضوع و این نگرانی‌ها باعث شد که سازمان امور مالیاتی، شرایط رسیدگی به حساب‌های بانکی برای اخذ مالیات را اعلام کند. که در دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مرتبط با این موضوع آمده است، اخذ مالیات از حساب‌های بانکی تنها در مورد حساب‌هایی است که بالای ۵ میلیارد تومان در سال گردش مالی داشته باشند. آنها هستند که باید حسابهایشان مورد بررسی قرار بگیرد و مالیات از آنها دریافت گردد.

 

سازمان امور مالیاتی دستورالعملی در خصوص نحوه بررسی حساب‌های بانکی برای اخذ مالیات، اعلام کرد که اگر جمع بدهکار یا بستانکار مجموع حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی در یک سال، بیش از ۵۰ میلیارد ریال باشد، دفتر بازرسی ویژه مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی موظف است نسبت به استعلام، دریافت و ارسال اطلاعات تراکنش‌های مشکوک رسیده به‌اداره‌های کل امورمالیاتی اقدام نماید.

 

در واقع سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که می‌خواهد از اختیار قانونی خود برای بررسی حساب‌های بانکی برای برقراری عدالت مالیاتی استفاده کند و در نهایت، وضعیت حسابهای بانکی اشخاصی که بالای ۵ میلیارد تومان در یک سال گردش مالی دارند را بررسی کند. در دستورالعمل به صراحت

  

گفته شده که در مورد افرادی که سابقه و پرونده مالیاتی ندارند، در صورت احراز نشدن کسب درآمد مشمول مالیات، به صدور برگ تشخیص مالیات نیازی ندارند. و فقط باید در این زمینه گزارشی تهیه و از طریق ادارات کل امورمالیاتی ارسال شود.

 

یک سوال خیلی مهم

چگونه تراکنش حسابهای بانکی رسیدگی میشوند ؟

اول باید بخشنامه ای که اداره دارایی در رابطه با موضوع : نحوه بررسی و رسیدگی به تراکنش­های بانکی مشکوک که در تاریخ ۴/۰۲/۱۳۹۵ به شماره ۵۰۵/۹۶/۲۰۰ رو مورد بررسی قرار بدهیم

در این بخشنامه در قسمت اول اداره دارایی یک یا چند گروه رسیدگی ویژه که زیر نظر روسای امور مالیاتی که در کار حسابرسی مالیاتی تبحر و دانش و تجربه کافی داشته باشند .دستور تشکیل این گروه رو میدهد.  

این تراکنش ها حالت های متفاوتی می تواند داشته باشد

۱-اگر تراکنش بانکی مربوط به شخص حقیقی و حقوقی که دارای یک پرونده مالیاتی باشد.بلافاصله و حداکثر ظرف پنج روز کاری میبایست اطلاعات رو به گروه رسیدگی ویژه ارسال کنند.

۲-اگر تراکنش بانکی متعلق به شخص حقیقی که دارای بیش از یک پرونده مالیاتی باشد حداکثر ظرف مدت دو هفته با دعوت کتبی از صاحب یا صاحبان حساب و گرفتن توضیحات کتبی از ایشان با ارتباط تراکنش های بانکی و ارتباط آنها با هر یک از پرونده های مالیاتی و ارسال این اطلاعات برای گروه رسیدگی ویژه جهت بررسی انجام میشود.

۳-اگر تراکنش های بانکی متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد پرونده مالیاتی باشد، حداکثر ظرف مدت دو هفته ، نسبت به انجام تحقیقات لازم و با دعوت صاحب یا صاحبان حساب نسبت به تعیین موضوع فعالیت ایشان و اطلاعات برای گروه رسیدگی ویژه ارسال میگردد.

۴-اگر تراکنش های بانکی  متعلق به شخص حقیقی باشد که خود عضو هیأت مدیره، مدیرعامل یا کارمند شخص دیگری بوده، حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از دریافت اطلاعات تراکنش های بانکی، ضمن دعوت کتبی از صاحب حساب و اخذ توضیحات کتبیاطلاعات پرونده برای گروه رسیدگی ویژه ارسال میگردد.

۵-از آنجایی که تراکنش های بانکی می تواند نتیجه معاملات و عملیات مشکوک به پولشویی باشد. سازمان امور مالیاتی این گزارش را  محرمانه و به دفتر بازرسی ویژه ارسال میکند.

 

نحوه رسیدگی و تعیین درآمد مشمول مالیات نسبت به تراکنش های بانکی :

 

۱- تراکنش­هایی که گردش وجوه بین حساب­های مختلف بانکی باشند. به عنوان درآمد منظور نمیشود.

۲- مبالغ واریزی مربوط به دریافت وام و تسهیلات باشد. ماهیتا به عنوان درآمد تلقی نمیشود.

۳- وجوه دریافتی که بابت تسویه تمام یا بخشی از وجوه پرداختی قبلی به سایر اشخاص باشد.ماهیتا به ­عنوان درآمدتلقی­ نمیشود.

۴- درصورتی که درآمدهایی از جمله دریافت حقوق، درآمد اجاره ویا سایر منابع باشد، این موارد می بایست  در چارچوب منبع درآمدی مربوطه، بررسی شود. 

۵- چنانچه وجوه واریزی، بنابر اظهارات مکتوب صاحب حساب برای موارد دریافت سهم الارث، نذر، وقف و حبس باشد، برابر مقررات مربوط مورد بررسی قرار گیرد.

۶- وجوه واریزی که مالیات آنها براساس مقررات ق.م.م بصورت نرخ مقطوع از جمله فروش سهام و یا فروش املاک دریافت می شود، جداگانه مورد بررسی قرار میگیرد.

۷- چنانچه وجوه واریزی غیر مشمول مالیات ویا درآمدهای معاف از پرداخت مالیات باشد، در محاسبات منظور نخواهد شد.

۸- اگر بررسی های به عمل آمده، توسط گروه رسیدگی کننده، به صورت مستند مشخص شود که وجوه واریزی به حساب های اشخاص ناشی از فعالیت های اقتصادی صاحب حساب می باشدکه قبلادرمحاسبه مالیات آنها منظورنشده باشد، مطابق مقررات نسبت به مطالبه مالیات اقدام به عمل می آید.

۹- مورد مهمی دیگر اینکه: بدیهی است مأموران مالیاتی رسیدگی کننده به اطلاعات تراکنش های بانکی ، علاوه بر رسیدگی قانون مالیاتهای مستقیم و مطالبه مالیات متعلقه، موظفند با رعایت فراخوان های ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده هستند، و رسیدگی های لازم را به عمل می آورند و مطابق  مقررات نسبت به مطالبه مالیات و عوارض متعلقه نیز اقدام می نمایند.

چرا نظرتون رو اینجا نمی نویسید؟

مطمئن باشیدکه نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شدو به آن پاسخ خواهیم داد، هر نظری که برای ما مینویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

موارد مرتبط

جدیدترین های وبلاگ LATEST BLOG

مالیات بر تراکنش بانکی

احتمال زیاد بهتون زنگ زدن که حسابهای بانکی تون رو میخوان بررسی کنن و باید برید اداره دارایی و تمامی ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 89 بازدید بدون دیدگاه
مالیات بر سکه

مالیات بر سکه از کجا اومد ؟

اگه از اداره دارایی باهاتون تماس گرفتن بابت مطالبه مالیات بر سکه های خریداری شده ، پس این مقاله مالیات ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 100 بازدید بدون دیدگاه

بهترین نرم افزار حسابداری

اگر کارفرما هستید و نمیدونید کدام نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار ، بهترین نرم افزار حسابداری هستند . ما ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 68 بازدید بدون دیدگاه
ارسال اظهارنامه سالانه

چهار دیدگاه مدیران عامل در ارسال اظهارنامه مالیاتی شرکتها (سال ۹۸)

بهتون تبریک میگیم که قدم به مسیر آموزشی خودتون و کسب و کارتون گذاشتید. چرا آموزش رایگان : ما پس از سالها ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۴,۱۱ 395 بازدید بدون دیدگاه
حال نداری سایت رو بخونی؟ با خودم تماس بگیر 021-56549007
سلام،متن اطلاعیه خود را اینجا وارد کنید.
اینستاگرام مدیران محاسب