جزئیات مطلب
1392 بازدید
تاریخ انتشار:۹۷,۰۳,۱۰

به این مطلب امتیاز دهید

24 امتیاز 4.8 ستاره

سه گام و تکه های پازل یه حسابدار

سه گام و تکه های پازل یه حسابدار

سه گام و تکه های پازل یه حسابدار

ببین قبل از اینکه ادامه مطلب رو بخونی ، یه چند ثانیه خودتو تحسین کن

اره ،شاید بگی چرا !

دقیقا اولین پیشنیاز ورود به کار حسابداری همینه .نه فقط کار حسابداری بلکه هرکاری .
همین که خواستی ، و حاضر شدی این مطلب رو باز کنی و بخونی اولین قدم رو برداشتی ،

میتونستی تصمیم بگیری به جای خوندن این مطلب تو شبکه های اجتماعی بگردی و حالش و ببری پس ینی تصمیم داری از خودت شروع کنی و انتخاب کردی که بالاخره از یه جا شروع کنی ، پس قطعا تو جز ادمهایی نیستی که منتظر باشی ورق زمونه یجوری برگرده و یهو بپری وسط یه کار حسابداری و بعد یه مدت هم یهو تبدیل بشی به یه حسابدار حرفه ای .

پس بهت تبریک میگم .گام اول رو برداشتی

خودت هم ، خودت رو تحسین کن .تا بریم گام دوم

گام دوم : هیچ کاری رو تو ذهنت سخت و بزرگ و دست نیافتنی ندون

هر کاری و به هر هدفی رسیدن قطعا مشکلات و سختی ها خودش رو داره .

کار حسابداری و هدف یه حسابدار حرفه ای شدن هم مستثنا از این موضوع نیست .ولی بعضی وقتها ما ادمها یه چیزی یا یکاری رو تو ذهنمون انقدر بزرگ دست نیافتنی میکنیم و تبدیلشون میکنیم به یکسری موانع ذهنی که مگه حالا با این ذهنیت میشه از این موانع رد شد و اصلا متوجه نمیشیم که این موانع رو خودمون هستیم داریم توذهنمون پرورش میدیم .

و هر چقدر هم که با ترس بهش نگاه میکینم اون موانع بزرگ تر میشن تا دیگه نتونیم هدفمون رو ببینیم .

بزارید براتون یه داستان کوتاهی بگم که یه روز معلم ریاضی در پایان کلاس چند تا صورت مساله که اصلا قابل حل نبودند رو پای تخته مینویسه و به همه میگه هر کس تونست حل کنه جلسه بعد جواب رو بیاره.تو همین حین یکی از ضعیف ترین افراد کلاس در همون زمان سر کلاس خواب بوده و نمیدونسته این سوالات قابل حل نیست .

زنگ میخوره و کلاس خالی میشه پسره بلند میشه میبینه که کلاس خالیه و معلم هم چند تا سوال نوشته . اون سوال هارو مینویسه و غافل از اینکه بدونه این سوالات قابل حل نیست .

جلسه بعد معلم میگه که کی حل کرده .هیچ شخصی نتونسته بود حل کنه چون این مانع تو ذهنشون ساخته شده بوده که نمیشه . شاگردی که جلسه قبل خواب بود میگه اقا ما سوالات رو حل کردیم .معلم میگه بیا پای تخته حلش کن .و میبینه که دقیقا راه حل شاگرد کاملا درسته و جواب صحیح .

دقیقا همینطوره وقتی شخصی از همون ابتدا مساله ای رو تو ذهنش بزرگ ، غیر قابل حل و دست نیافتنی بدونه قطعا نمیتونه به جواب برسه و یا به هدف برسه

تو کار حسابداری هم ، همینطوره نیاز نداره شما برای ابتدا ، تو یه نگاه به تمامی موانع ، نگاه کنی

اوه اوه من که تمامی اصول های حسابداری ، قواعد ها و قوانین ها ، استانداردهای حسابداری رو بلد نیستم .

اوه اوه من که زبان تخصصی حسابداری بلد نیستم .

ای بابا من که با هیچ کدام از نرم افزار های حسابداری کار نکردم

فلانی که یه حسابداره خوبه میگه برنامه اکسل تو حسابداری خیلی کاربرد داره من که کلا نمیدونم چی هست

ببینید یه تعمیر کار با تمام ابزار های کارش بلده کارکنه . خب قطعا حسابداری هم ابزار های خودش رو داره دیگه

اگه پایین کوه بایستید از همون پایین بخوای قله رو نگاه کنی ،هی بخوای بگی اوووووه کی میخوایم برسیم ؟ چند ساعت راهه ؟ خیلی سربالایی داره ؟ نمیشه تا اون بالا رفت . خب با این روحیه فکر میکنید تا کجای کوه میتونید برسید .

مواردی از قبیل قوانین ، استانداردها ، اکسل و خیلی موارد دیگه هم ، عین تکه های پازل میمونه ، تو مسیری که داری از حسابدار به یه حسابدار حرفه ای تبدیل میشی تو این مسیر وقتی داری رو خودت کار میکنی و این موارد رو کار میکنی در واقع داری این تکه های پازل رو کنار هم میچینی و وقتی دیگه پازلت کامل شد تو به حسابدار حرفه ای تبدیل شدی .

و ، هر از چند گاهی به عقب بر میگردی نگاه میکنی ، میبینی چه مسیری رو طی کردی و همواره نظاره گر پیشرفت خودت هستی و میبینی که به هدف هایی که برا خودت تعیین کردی رسیدی و مجدد برای خودت هدف های بزرگتر انتخاب میکنی .

گام سوم اینه که دقیقا بدونی چکاره میخوای بشی !!!
واااا ینی چی ؟! داریم در مورد چی صحبت میکنیم . خب میخوایم حسابدار بشیم دیگه !!!
نه ! دقیقا باید بدونی و بطور شفاف بگی میخواااای چکاره شییی ؟چکاری میخوااای انجام بدی ؟
متوجه نمیشم منظورتونو
ینی اینکه دقیقا بدونی یه حسابدار چه وظایفی داره ؟وقتی تو یک سازمان یا یک شرکت مشغول به کار میشی چه کمکی به سازمان یا شرکت می کنی ؟ عدم حضور تو ، تویه شرکت یا سازمان میتونه چه مشکلاتی رو پیش بیاره ؟
خب ، مشخصه دیگه ، ما حسابدار ها تو یه شرکت تمامی اسناد و مدارک مثبته رو از هرفرایند جمع آوری میکنیم و آن اسناد و مدارک رو بصورت دقیق بررسی میکنیم و با شناختی که از روی مدارک پیدا میکنیم ،متوجه میشیم چه رویداد مالی اتفاق افتاده و بعد از اون ، سند حسابداری رو ثبت  و صادر میکنیم .
منظورت رو از رویداد مالی متوجه نشدم ؟

ینی دقیقا متوجه شیم با هر اسناد و مدارک مثبته چه تغییراتی در دارایی ، بدهی و سرمایه و همچنین درامد و هزینه میافته

خب بعدش
هیچی دیگه گزارشات تهیه شده توسط ما حسابدار ها هستش که میتونه کمک به تصمیم گیری مدیران کنه .

مدیران کیا میشن دقیقا ؟

مدیران درون سازمانی که از هیئت مدیره و مدیر عامل گرفته تا مدیران دیگه مجموعه که تو هر واحد مشغول به کار هستن میتونن بسته به نوع فعالیتشون از گزارشات مربوطه حسابداری استفاده کنند

مدیران برون سازمانی هم که خارج از مجموعه مثل سهامداران ، سازمان تامین اجتماعی ، سازمان امور مالیاتی یا سازمان های دیگه که مجوز استفاده از گزارشات مجموعه ای که حسابدارش هستیم را داشته باشن میتونن استفاده کنن.

خیلی خوبه

خب اگه میخوای شروع کنی که رو خودت کار کنی تا یواش یواش پازل حسابداریت کامل بشه یکی از پازل ها اینه که
مهارت کار با کامپیوتر و مسائل مربوط به ای تی رو یاد بگیری
هر کاری ابزار های خودش رو داره کار حسابداری هم همینطور

شما به عنوان اینکه بخواهید در رشته حسابداری نسبت به همکاران خودتون یک سر وگردن بالاتر باشید ، باید مواردی را به پازل حسابداری خودتون اضافه کنید که سایر همکارانتون نداشته باشند .

یادگیری ومهارت کار با کامپیوتر و برنامه های ویندوز برای شما یک ضرورت است و حتی اینکه بتوانید در صورت نیاز و لزوم اگر کامپیوتر شما و برنامه های ویندوز شما نیاز به بررسی و نصب مجدد داشت شما بتوانید در سریعترین زمان ممکن و کمترین هزینه کامپیوتر خود را به حالت اماده به کار بودن درآورید.

خیلی از حسابداران در هنگام کار با کامپیوتر هستن و بصورت اتفاقی سیستم خاموش میشود و روشن نمیشود یا اینترنت قطع میشود یا مانیتور قطع میشود یا هر ایراد جزئی دیگر و توانایی اینکه بتواند ایراد را بررسی کند را ندارد و در انتظار این هستن که شخصی بیاید کامپیوتر او را درست کند تا مجدد مشغول کار شود .تو این فاصله تا بخوای شخصی رو پیدا کنی شاید کلی زمان و هزینه صرف شود و بعد متوجه میشی که کلا پای حسابدار خورده سیم قطع شده .اینجور موقع ها خیلی از حسابدار هاهستن که میگویند ما حسابدار هستیم ، کارمند ای تی که نیستیم نیاز نداره ما بلد باشیم .درصورتیکه این طرز تفکر کاملا اشتباه است .کامپیوتر ، ای تی ، امور مربوط به شبکه و اینترنت از  ابزار هایی هستن که یک حسابدار باید یادبگیره

پازل بعدی : نرم افزار اکسل هست

خیلی سالهای پیش وقتی اسم حسابدار میومد طرف یاد چرتکه میافتاد یا برعکس کسی چرتکه میدید یاده حساب ، کتاب و حسابدار میافتاد . زمان گذشت چرتکه جاش رو داد به ماشین حساب
بعد یه مدت تو فیلما وقتی میخواستن نشون بدن حسابداره خیلی حرفه ایه ، نشون میدادن حسابداره خیلی مسلط به کار با ماشین حساب هست و سرعت انگشتاش روی صفحه کلید ماشین حساب بود

ولی الان دیگه یه حسابدار حرفه ای ینی، حسابدار رو اکسلش

امروز در اکثر ادارات دولتی و خصوصی برای خیلی کارهای حسابداری و حتی خیلی از کارهای پیچیده تر از نرم افزار اکسل استفاده میکنند .

و به جرات میتونم بگم یکی از مهمترین ابزار های حسابدار ، کار با اکسل هست اون هم نه بصورت مقدماتی بلکه بصورت حرفه ای

خیلی از افرادی که میان پیش من واسه مصاحبه ازشون میپرسم اکسل بلدی میگن ، عالی یا تویه رزومه شون نوشتن کار با اکسل در سطح پیشرفته ولی وقتی ازشون میپرسم یا ازشون تست میگیرم میبینیم در سطح مقدماتی هستن و شاید هم کمتر .پس پیشنهاد میکنم اکسل رو به صورت حرفه ای یاد بگیرید واقعا تو کار حسابداری خیلی بهتون کمک میکنه.

 

 

 

پازل بعدی : تسلط به امور مالیاتی و بیمه ای

از انجایی که بخش اعظمی از درامد دولت از طریق مالیات بر درامد کسب و کار ها تامین میشه و از طرفی روز به روز قوانین از جمله قوانین مالیاتی  بیشتر و تخصصی تر شده و تمامی کسب و کار های کوچک هم میبایست این قوانین را رعایت کنند .عدم رعایت این قوانین میتواند باعث ضرر های مالی زیادی برای کسب و کارها شود و تنها افرادی میتوانند این امور را با تسلط انجام دهند که آشنایی کامل با قوانین روز داشته باشند .

حال اگر قرار باشد یه کسب و کار کوچک یک حسابدار استخدام کند و حسابدار هم به این امور آشنا نباشد مجبور میشه شخص دیگری را هم استخدام کند بابت کار های قانونی ، که در این صورت از لحاظ هزینه ای برای یک کسب و کار صرفه اقتصادی نداره .
پس تصمیم میگیره که حسابداری را استخدام کند که به این امور هم واقف باشه .

حالا شما انتخاب کنید که میخواهید جز کدام دسته از حسابداران باشید .

پیشنهاد ما اینه که حتما مواردی مانند
تشکیل پرونده مالیاتی و همچنین دریافت کد اقتصادی
تشکیل پرونده تامین اجتماعی و کد کارگاهی
تشکیل پرونده ارزش افزوده و دریافت گواهی ارزش افزوده
ثبت نام و دریافت دفاتر پلمپ قانونی

رو آموزش ببینید و یاد بگیرید تمامی این موارد در ابتدای هر کسب و کاری لازم است و جز کارهای لازم بعد از ثبت شرکت میباشه

مواردی مانند
تهیه و ارسال لیست بیمه حقوق و دستمزد
تهیه و ارسال لیست مالیات حقوق
تهیه و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده
تهیه و ارسال گزارش معاملات فصلی

نیز از جمله مهارت هایی است که در پایان هر ماه و هر فصل به سراغ  یک حسابدار میاد

مواردی مانند
ارسال اظهارنامه مالیاتی
تحریر دفاتر قانونی
دفاع در جلسات مالیاتی و بیمه ای
نوشتن لایحه
از جمله مهارت هایی است که جز مزیت های رقابتی یک حسابدار محسوب میشه

پازل بعدی زبان تخصصی حسابداری است
بهتره که یه حسابدارمعمولی حداقل ، کلمات پر کاربرد حسابداری را بصورت زبان تخصصی یاد بگیره .داشتن این علم میتونه در جستجوی اینترنتی و خیلی مقالات به کمک حسابدار بیاد.

پیشنهاد میکنم اگر زبان تخصصی حسابداریتان قوی نیست حداقل کاری که میتونید در کمترین زمان و کمترین هزینه برای خودتون انجام دهید ، کلمات پرکاربرد و سرفصل های حسابداری رو یاد بگیرید .تو این زمینه مجموعه آموزش حسابداری هدفکار با طراحی هدفکارت حسابداری تونسته این دغدغه رو برای شما عزیزان بر طرف کنه
با خرید انلاین این بسته هدفکارت حسابداری با کمترین هزینه بسته رو درب منزلتون تحویل بگیرید و حداقل روزی یک دقیقه یک کارت رو در ذهنتون ثبت کنید .

پازل بعدی حسابدار:رزومه سازی و مستند سازی هست

فرض کنید در شرکتی میخواهید استخدام شوید یا بصورت تلفنی یا از طریق ایمیل با شرکتی ارتباط گرفته اید .
چگونه میتونید تو کمترین زمان ممکن کاری کنید که مدیران آن شرکت با شما و سوابق و مهارت های شما آشنا شوند .

داشتن مهارت رزومه نویسی و تکنیک های اون به شما کمک میکنه که در جایگاه و سمت بهتری استخدام شوید ، مدیران شرکت اعتماد بهتری به شما کنند. و حتی در حقوق شما تاثیر زیادی داشته باشد
اگر مهارت رزومه نویسی و تکنیک های رزومه نویسی را نمیدانید ، مطالب خیلی مفیدی در سایت های بسیاری است کافیه تویه گوگل سرچ کنید و از این مطالب بهره مند شوید .

پازل بعدی : مهارت های ارتباطی هست
در دنیای امروز که دیگه همه چی به سمت تکنولوژی رفته و این پیشرفت در تکنولوژی باعث شده ارتباط های ما انسانها با همدیگه کمتر بشه .و خیلی از افرادی که مهارت های ارتباطی رو بلد نیستن و در خیلی وقتها باعث حتی ناراحتی همدیگه میشن .حالا تو این بین اگه شخصی هست که مهارت های ارتباطی رو بلده و تو کارحسابداری هم حرفه ای باشه ، هر مدیری باشه این شخص رو نه تنها استخدام میکنه بلکه دوست نداره هیچ موقع این شخص رو از دست بده .
شما اگه جای اون مدیر بودید همچین شخصی رو استخدام نمیکردید ؟

خدایش بگید ؟

اگر احساس میکنید در زمینه مهارت های ارتباطی نیاز به آموزش دارید ، شخصی که من میشناسم و احساس میکنم میتونه خیلی خوب بهتون کمک کنه ، محمد پیام بهرامپور هست میتونید اسم محمد پیام بهرامپور رو توی گوگل سرچ کنید یا اسم سایتش بیشتر از یک نفر هست ، این شخص خیلی به خود بنده در مهارت های ارتباطی کمک کرد .

خب امیدوارم که از این مطلب خوشتون اومده باشه و تونسته باشم برا شما دوست عزیزی که تمایل داری تو کار حسابداری گام قوی تری برداری، تاثیر کوچکی داشته باشم .

خیلی خوشحال میشم نظرتون رو در زیر همین مطلب بشونم .

دوستار شما :سید محمد تقی طهوری

 

با برخی دیگر از آموزشها و مشاوره های مؤسسه مؤسسه مدیران محاسب آرمان آشنا بشید:

آموزش رایگان تشکیل پرونده مالیاتی
آموزش رایگان ثبت نام نهایی کد اقتصادی طرح جامع مالیاتی
آموزش رایگان تشکیل کد کارگاهی تامین اجتماعی
آموزش رایگان  ثبت نام و تشکیل پرونده مالیات بر ارزش افزوده
آموزش رایگان گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده
آموزش رایگان دریافت دفاتر قانونی پلمپ شده
آموزش رایگان جمع بندی ،تحلیل و آنالیز فصلی
آموزش رایگان تهیه و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده
آموزش رایگان تهیه و ارسال گزارش معاملات فصلی
آموزش رایگان تهیه و ارسال لیست بیمه ماهانه
آموزش رایگان تهیه و ارسال لیست مالیات حقوق ماهانه
آموزش رایگان اختصاص یک نرم افزار مالی و ثبت اسناد حسابداری

آموزش رایگان ارسال اظهارنامه عملکرد مالیاتی سالانه

آموزش رایگان تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل (صفحه ای)
آموزش رایگان رسیدگی و دفاع از پرونده مالیاتی

جهت دریافت فقط کافیه کلیک کنید.

چرا نظرتون رو اینجا نمی نویسید؟

مطمئن باشیدکه نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شدو به آن پاسخ خواهیم داد، هر نظری که برای ما مینویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

موارد مرتبط

ارسال اظهارنامه سالانه

چهار دیدگاه مدیران عامل در ارسال اظهارنامه مالیاتی شرکتها (سال ۹۸)

بهتون تبریک میگیم که قدم به مسیر آموزشی خودتون و کسب و کارتون گذاشتید. چرا آموزش رایگان : ما پس از سالها تلاش به این نتیجه رسیدیم که هیچ تغییری بدون دانش ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۴,۱۱ 400 بازدید بدون دیدگاه
ارسال اظهارنامه مالیاتی با 35 نکته راهگشا-علی اکبر علیایی-موسسه مدیران محاسب آرمان

ارسال اظهارنامه مالیاتی ۹۷ با ۳۵ نکته طلایی

بهتون تبریک میگیم که قدم به مسیر آموزشی خودتون و کسب و کارتون گذاشتید. چرا آموزش رایگان : ما پس از سالها تلاش به این نتیجه رسیدیم که هیچ تغییری بدون دانش ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۱۲,۲۴ 4881 بازدید بدون دیدگاه

جدیدترین های وبلاگ LATEST BLOG

مالیات بر تراکنش بانکی

احتمال زیاد بهتون زنگ زدن که حسابهای بانکی تون رو میخوان بررسی کنن و باید برید اداره دارایی و تمامی ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 105 بازدید بدون دیدگاه
مالیات بر سکه

مالیات بر سکه از کجا اومد ؟

اگه از اداره دارایی باهاتون تماس گرفتن بابت مطالبه مالیات بر سکه های خریداری شده ، پس این مقاله مالیات ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 115 بازدید بدون دیدگاه

بهترین نرم افزار حسابداری

اگر کارفرما هستید و نمیدونید کدام نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار ، بهترین نرم افزار حسابداری هستند . ما ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 76 بازدید بدون دیدگاه
ارسال اظهارنامه سالانه

چهار دیدگاه مدیران عامل در ارسال اظهارنامه مالیاتی شرکتها (سال ۹۸)

بهتون تبریک میگیم که قدم به مسیر آموزشی خودتون و کسب و کارتون گذاشتید. چرا آموزش رایگان : ما پس از سالها ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۴,۱۱ 400 بازدید بدون دیدگاه
حال نداری سایت رو بخونی؟ با خودم تماس بگیر 021-56549007
سلام،متن اطلاعیه خود را اینجا وارد کنید.
اینستاگرام مدیران محاسب