جزئیات مطلب
68 بازدید
تاریخ انتشار:۹۸,۰۹,۱۳

به این مطلب امتیاز دهید

بهترین نرم افزار حسابداری

بهترین نرم افزار حسابداری

اگر کارفرما هستید و نمیدونید کدام نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار ، بهترین نرم افزار حسابداری هستند . ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را برای انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری آشنا کنیم .

بهترین نرم افزار حسابداری در بازار چه نرم افزاری میباشد .

در این مقاله میخواهیم به مزیت ها و معایب نرم افزارهای حسابداری بپردازیم و بدون هیچ گونه قصد توهین به صاحبان کسب و کار , خوبی و یا بدی نرم افزار حسابداری رو به چالش بکشیم .

اول بهتره که مزایای نرم افزار حسابداری رو بیان کنیم.

چون مزایای نرم افزار های حسابداری انصافا بیشتر از معایب آنها هست.و ما هم در این مقاله با دید کاملا بی طرافانه به این قضیه میپردازیم.

اگر دوستان سوال براشون پیش آمده که اصلا از چه زمانی نرم افزار حسابداری شروع به کار کرد در ایران و این همه افراد هستند که میگین که ما اولین بودیم در اینکار به پردازیم . باید بگیم که واقعا نمیتوان به طور قطع و یقین گفت که نرم افزار حسابداری رو در ایران چه کسی اولین نفر آغاز به کار کرد.اما طبق تحقیقاتی که انجام دادیم برنامه ACC جز اولین نرم افزار های حسابداری در ایران بوده که امکانات زیادی مثل زمان حال نداشت ولی به خودی خود جز بهترین ها بود و موارد لازم و ضروری را دارا بوده ، از جمله  ثبت سند حسابداری و دفتر روزنامه و دفتر کل و دفتر تفصیلی و یک تراز آزمایشی ۴ ستونی داشته است. و حجم اصلا زیادی را هم اشغال نمی کرده.اگر خواننده این مقاله جزء دهه ۶۰ باشد با فلاپی آشنا هست که در آن زمان که هنوز CD و DVD نیامده بود برای خود پادشاهی داشت ، که کامل جلب رضایت مشتری را هم داشته است. و این نرم افزار حسابداری بر روی فلاپی ذخیره شده بود.و شاید باورتان هم نشود که فقط حدود ۲ مگابایت فضا را اشغال میکرد و از همه جالبتر اینکه به صورت رایگان در دسترس عموم مردم قرار میگرفت. و تا مدت ها شرکتها و سازمان ها از این نرم افزار استفاده میکردند. و مورد جلب رضایت عموم مردم بوده و جا داره که اینجا از برنامه نویس این نرم افزار جناب آقای منصور بروجردیان هم یادی کنیم. و این نکته هم باید گفت که بیشتر نرم افزار های حسابداری در ابتدا با نرم افزار DOS  و بعضا تحت Windows  نوشته شده اند.

تا این جای مقاله گذری زدیم به گذشته نرم افزار حسابداری و با اولین نرم افزار حسابداری آشنا شدیم. خب برمیگردیم به زمان حال و به ادامه بررسی نرم افزار حسابداری میپردازیم.

برای مشاهده تمامی نرم افزار های حسابداری موجود در بازار کلیک کنید .

حال قصد داریم به مطلب مهمی بپردازیم که نرم افزار حسابداری سیستم های تخصصی خاص خود را دارند.

که تعدادی از این تخصص ها رو در نرم افزار حسابداری رو نام میبریم:

 

سیستم حسابداری صنعتی و قیمت تمام شده :

این قسمت کمتر شرکتهای نرم افزاری به صورت تخصصی به این سیستم حسابداری صنعتی پرداخته اند و هر شرکتی واقعا از پس این سیستم تخصصی بر نمی آید زیرا نسبت به شاخه های بازرگانی و فروشگاهی میتوان گفت شاخه سخت تر و نیاز به متخصصان بیشتر و تجزیه و تحیلیل به خصوص خود دارد.

 

سیستم حسابداری حقوق و دستمزد :

حقوق و دستمزد به تنهایی میتوان گفت برای شرکتهای بزرگ که تعداد کارمندان بیشتری دارند و نیاز هم دارند که به صورت دقیق محاسبات حقوق ، بیمه ، سنوات ، عیدی و کسورات و…  در فرم های استاندارد خود از طریق این سیستم با خیال راحت انجام شود . حتی در شرکتهای بزرگتر برای قسمت حقوق و دستمزد افراد مجزا و مخصوص به این کار میگذارند که از انجام این قسمت بسیار مهم در سیستم حقوق و دستمزد اطمینان حاصل فرمایند.این قسمت حقوق و دستمزد جدا از بحث نرم افزار از لحاظ حسابداری هم خیلی مهم هست.

 

سیستم حسابداری مالی :

 

این قسمت شامل هسته اصلی نرم افزار میباشد .شامل ثبت سند حسابداری و… هست. و همه سازندگان نرم افزار حسابداری حتما به این قسمت نگاه خاص و ویژه دارند و اکثر نرم افزار ها این قسمت را دارا میباشند.اگر سیستم حقوق و دستمزد و یا سیستم حسابداری صنعتی را نداشته باشند اما این قسمت را جز امکانات نرم افزار خود حتما قرار میدهند.

 

سیستم کنترل بودجه و تامین اعتبار :

 

این سیستم براساس ویژگی‌‌‌های محیطی وزارتخانه‌‌‌ها، موسسات، شرکت‌‌‌ها، دانشگاه‌‌‌ها و… به‌گونه‌ای طراحی شده است که ضمن اینکه اهداف خود را محقق میکند ، شرایط لازم را برای پیگیری اعتبارات تامین شده و اعمال مدیریت صحیح را فراهم میکند.

سیستم صندوق و بانک و عملیات چک :

 

این قسمت میتونه اهم کارهای یک حسابدار و نیاز کلا کاربر را برای کلیه پرداخت و واریز وجوه چه به صورت نقد و نسیه برطرف کند . این قسمت به صورت اتوماتیک ثبت سند حسابداری برای شما میزند.فقط کافیه شما تاریخ و مبلغ و طرف حساب و نوع اتفاق که حواله و یا چک و نقد و …. براش افتاده است را مشخص کنید و خود این سیستم که خزانه داری هم نام دارد ثبت حسابداری را برای شما میزند که دیگر نیاز به ثبت صورت دستی نباشد.و کار کاربر را راحت میکند.به طوری که کسانی که بعضا علم حسابداری ندارند.با یک دوره دیدین این نرم افزار و آشنایی با سیستم اتوماتیک خزانه که شامل صندوق و بانک و کلیه عملیات چک میتوانند کار خود را انجام دهند.

 

سیستم خرید و فروش و صدور فاکتور :

 

این قسمت هم جزء موارد خیلی مهم از نرم افزار حسابداری هست که میتوان به آن اهمیت ویژه داد . چون کار اصلی هر شرکت و فروشگاه و کارخانه ای خرید و فروش هست.

و این قسمت را حتما توجه به سازیی هم خریدار نرم افزار حسابداری دارد و هم فروشنده نرم افزار که نیاز کاربر رو حتما مرتفع کرده باشد.یکی  آیتم هایی که در ستون های فاکتور خرید و فروش هست مثل تخفیفات و ارزش افزوده هست. این ۲ مورد اهمیت زیادی دارد .چون در فاکتور های رسمی که مورد تایید اداره دارایی هست حتما باید ستون ارزش افزوده باشد که در صورت لزوم هر ردیف از فاکتور ، ارزش افزوده آن مشخص شود.پس اگر سازنده نرم افزاری به این نکته مهم توجه نکند . به راحتی امتیاز منفی از دید مشتری میگیرد. حال یکی از مزایای این سیستم حقوق و دستمزد این هست که کسانی که حسابدار نیستند و یا حتی اصلا علم حسابداری ندارند.با یک آموزش مختصر نرم افزار میتوانند با سیستم فاکتور خرید و فروش به راحتی کار کنند.زیرا فقط لازم هست که کاربر کالا ها را تعریف کند.و یک تاریخ و تعداد و مبلغ و طرف حساب را بزند و دکمه ثبت را در آخر بزند.و خود نرم افزار ثبت دستی را بزند.که یکی از عملیات مهم حسابداری که خرید و فروش هست را به راحتی انجام داده باشد.

 

سیستم حسابداری انبار :

 

که خیلی مهم و ضروری برای کسانی هست که حتما یک فضایی کالاهای خود را ذخیره و در لحظه نیاز ، استفاده و یا به فروش برسانند. مثلا رستوران ها برای درست کردن غذاهایی که میخواهند به فروش برسانند انبار نیاز دارند. و یا کسانی که کارخانجات دارند برای انبار کردن مواد اولیه و … نیاز به سیستم انبار داری دارند.حال اینها و امثال اینها نیاز دارند که یک سیستم حسابداری انبار داشته باشند که در بدو ورود کالا در سیستم به تفکیک گروه بندی خاص خود حواله ورد انبار ثبت شود.و بعد قیمت گذاری شود. و موقع خروج هم حواله خروج انبار بخورد.این سیستم به ما کمک میکند که آمار دقیقی از کالاها به صورت تعدادی و ریالی داشته باشیم.

و سیستم های تخصصی دیگر هم هست که مورد استفاده قرار میگیرد.

 

حال میخواهیم به طور کلی مزایای نرم افزار های حسابداری را به صورت موردی بگوییم:

 یکی از مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری صرفه جویی در وقت و زمان هست.و این سرمایه بزرگ هر انسان که وقت و زمان هست را برای شما صرفه جویی میشود.با سرعت بخشیدن به کار شما و راحت کردن کار شما که قبلا  نرم افزار حسابداری نبود.به صورت دستی در دفتر روزنامه و کل و معین و … ثبت میزدند.که سرعت نوشتن به صورت دستی با ثبت به صورت اتوماتیک در نرم افزار خیلی تفاوت دارد.

 

مورد مهم دیگری که باز میتوان به عنوان موارد خیلی مهم و از مزایای خیلی خوب نرم افزار های حسابداری یاد کرد دقت محاسبات هست.در قدیم که به صورت دستی و با چرتکه و یا حتی ماشین حسابم که محاسبه انجام میشد. و بعد به صورت دستی در دفاتر ثبت میکردند.احتمال اشتباه عددی بسیار بود چون با کمی حواس پرتی و کمی بی توجه میتوانست یک ثبت کاملا اشتباه رو حسابدار بزند. اما از زمانی که نرم افزار های هوشمند حسابداری که خود وظیفه محاسبات اعداد را به صورت اتوماتیک را هم دارند.خیال بشر را از اینکه اشتباهی رخ دهد راحت کرده است.

از مزایای دیگر نرم افزار های حسابداری مالی میتوان به تنوع گزارشات آن اشاره کرد.که قبلا که نرم افزاری وجود نداشت به طور مثال میخواستند که گزارشی از موجودی انبار به صورت تعدادی و ریالی به تفکیک خریدار داشته باشند اصلا کار راحتی نبوده و بعضا اگرم با زحمت زیاد میگرفتند به صورت دستی احتمال اشتباه عددی و … هم زیاد داشت.اما از وقتی که نرم افزار حسابداری آمد.و بر اساس نیاز مشتری گزارشات متنوع شروع به رشد کردن کرد نیاز کاربر را مرتفع ساخت. و توانست به رشد کسب و کارها هم کمک کند.چون وقتی مدیر عامل گزارش دقیق و مناسبی از عملیات مالی خود به دست می آورد. در تصمیم گیری هاش تاثیر به سزایی دارد که بهترین تصمیم برای رسیدن به سود آوری را بگیرد.

یک مزایای مهم دیگه که میشه نام برد بحث امنیت هست که فوق العاده مهم هست.شما کل اطلاعات مالی خود را که در نرم افزار حسابداری دارید میتونید با گذاشتن رمز و پسورد امنیتی از اطلاعات داخل آن که نمیخواهید در دسترس افراد دیگر باشد محافظت میکنید . و این مورد برای شرکتهای بزرگ و کسانی که مبلغ درآمد و سود و زیان آنها براشون خیلی مهم هست که به دست افراد دیگه نیفته خیلی مفید میتونه باشد. پس این یک مزیت مهم میشه برای نرم افزار های حسابداری نام برد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری را میتوان سازماندهی و بایگانی اطلاعات در یک فضای بسیار کوچک با داده های بسیار زیاد نام برد.مثلا شما اگر بخواهید کل اطلاعات ۵ سال یک شرکت رو به صورت دستی نگه داری کنید.هم کاغذ و فضای بسیاری برای شما اشغال میکند و هم امکان جستجو کردن بین این همه اسناد برای شما سخت هست.اما نرم افزار با فضای بسیار اندک کل اطلاعات مالی ۵ سال شما که شامل کلیه روند مالی شما از فاکتور خرید و فاکتور فروش و سند حسابداری و کلیه گزارشات و … هست در درون خود قرار داده و حتی قابلیت انتقال بین نرم افزار ها هم بعضا به راحتی وجود دارد . که شما اگر از نرم افزاری راضی نبودین میتونین کلیه اطلاعات رو پشتیبان گیری کنید و با ترفند هایی که شرکت های نرم افزاری استفاده میکنند.همه اطلاعات را به سیستم و نرم افزار جدید انتقال بدهند که شروع جدیدی داشته باشین.

 

حال به معایب نرم افزار های حسابداری میپردازیم:

یکی از معایب نرم افزار حسابداری که میتوان به عنوان یک مورد مهم نام برد. این است که از وقتی نرم افزارهای حسابداری به بازار آمد و حسابدارهایی که کلیه رویدادهای مالی را از ابتدا تا انتها خودشان به صورت کاملا دستی و به صورت سنتی محاسبه و ثبت و طبقه بندی میکردند.در حالی که بیشتر این کارهایی که در گذشته حسابدارها به صورت دستی انجام میدادند الان نرم افزار حسابداری به صورت اتوماتیک انجام میدهد.مثلا در گذشته حسابدار به صورت دستی محاسبه حقوق و بیمه عیدی و پاداش و سنوات و کسورات حقوق انجام میداد ولی الان سیستم حقوق و دستمزد تمام این محاسبات رو به صورت اتوماتیک خودش انجام میدهد.و نیاز به محسابه حسابدار ندارد.در این عصری که ما زندگی میکنیم و عصر سرعت و دقت هست خیلی هم خوب هست اما نباید فراموش کنیم که این اتوماتیک شدن ها باعث میشه حسابدارها بعضا دنبال محاسبه ای که پشت این قضایا اتفاق میافتد و محساباتی که انجام میشود نروند.و اگر سیستم حسابداری بعضا نباشد به هر دلیلی ، اگر از حسابدار بخواهیم که این محاسابات حقوق و بیمه را خودش به صورت دستی انجام دهد اکثر افراد نمیتواند.یک مثال ملموس تر بزنیم که بهتر متوجه بشویم.اینکه در گذشته که هنوز موبایل نبود ما بیشتر شماره ها رو حفظ بودیم.اما از زمانی که گوشی های موبایل هوشمند آمد دیگر کسی شماره موبایل حفظ نمیکند.اگر کسی گوشی موبایلش را گم کند و شارژ باطری تمام کند نمیتواند حتی با نزدیکتر دوستان و آشنایان خود تماس حاصل کند.پس اول مزیت تکنولوژی را میگوییم که خیلی خوب هست.اما فراموش نکنیم که معایبی همچون مثال های بالا را دارند.

و یک معایب دیگه نرم افزار حسابداری را که میتوان نام برد از بین رفتن کلیه اطلاعات مالی برای کسانی که پشتیبان گیری را به هر دلیلی انجام نداده اند.اگر سیسیتم به سرقت رود و یا خراب شود و یا هر اتفاق دیگه ، شما کلیه اطلاعات مالی خود را از دست میدهید.پس خیلی مهم هست که شما هر از چند روز یک پشتیبان گیری منظم از سیستم مالی خود داشته باشید.

و در آخر این مقاله میخواهم اینجور نتیجه گیری را خدمتتان عرض کنیم که در کل استفاده از نرم افزار حسابداری واجب و ضروری هست و خیلی کمک به شما میکند.هم برای ثبت های حسابداری و هم برای گزارش گیری و دیگر مزایایی که دارد.ولی این نکته هم فراموش نکنید که شما باید اطلاعاتی از اتفاقاتی که به صورت اتوماتیک در نرم افزار حسابداری می افتد اطلاع داشته باشید.که در هر لحظه که ارتباط شما با سیستم حسابداری به هر دلیلی قطع شد.شما بتوانید محاسبات و … که سیستم انجام میداد شما هم انجام دهید . نه صرفا همه ی کارهای نرم افزار ولی بیشتر کارها و اهم کارها را بتوانید.

 

برای مشاهده تمامی نرم افزار های حسابداری موجود در بازار کلیک کنید .

چرا نظرتون رو اینجا نمی نویسید؟

مطمئن باشیدکه نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شدو به آن پاسخ خواهیم داد، هر نظری که برای ما مینویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

موارد مرتبط

نرم افزار حسابداری چرتکه

[vc_row][vc_column][vc_cta h2="" h4="نرم افزار حسابداری چرتکه" txt_align="center"][vc_row][vc_column][vc_message icon_fontawesome="no"]نرم افزار حسابداری چرتکه--نرم افزارهای اداری نرم افزار حسابداری چرتکه--بازرگانی چندارزی نرم افزار حسابداری چرتکه--نرم افزارهای انبارداری نرم افزار حسابداری چرتکه--نرم افزار مراکز پخش نرم افزار حسابداری ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۱۲,۲۲ 375 بازدید بدون دیدگاه
لیست نرم افزار های حسابداری

لیست نرم افزار های حسابداری در فایل اکسل

لیست نرم افزار های حسابداری در فایل اکسل معرفی بهترین نرم افزار های حسابداری بهترین نرم افزار حسابداری، در واقع نرم افزاری است که بتواند نیاز های شما را در حوزه تولید ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۱۱,۰۸ 1441 بازدید بدون دیدگاه

جدیدترین های وبلاگ LATEST BLOG

مالیات بر تراکنش بانکی

احتمال زیاد بهتون زنگ زدن که حسابهای بانکی تون رو میخوان بررسی کنن و باید برید اداره دارایی و تمامی ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 89 بازدید بدون دیدگاه
مالیات بر سکه

مالیات بر سکه از کجا اومد ؟

اگه از اداره دارایی باهاتون تماس گرفتن بابت مطالبه مالیات بر سکه های خریداری شده ، پس این مقاله مالیات ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 100 بازدید بدون دیدگاه

بهترین نرم افزار حسابداری

اگر کارفرما هستید و نمیدونید کدام نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار ، بهترین نرم افزار حسابداری هستند . ما ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 69 بازدید بدون دیدگاه
ارسال اظهارنامه سالانه

چهار دیدگاه مدیران عامل در ارسال اظهارنامه مالیاتی شرکتها (سال ۹۸)

بهتون تبریک میگیم که قدم به مسیر آموزشی خودتون و کسب و کارتون گذاشتید. چرا آموزش رایگان : ما پس از سالها ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۴,۱۱ 395 بازدید بدون دیدگاه
حال نداری سایت رو بخونی؟ با خودم تماس بگیر 021-56549007
سلام،متن اطلاعیه خود را اینجا وارد کنید.
اینستاگرام مدیران محاسب