جزئیات مطلب
1420 بازدید
تاریخ انتشار:۹۷,۰۳,۱۷

به این مطلب امتیاز دهید

1 امتیاز 5 ستاره

انتخاب رشته حسابداری

انتخاب رشته حسابداری

انتخاب رشته حسابداری

انتخاب رشته حسابداری : یادمه وقتی خواستم انتخاب رشته کنم ، دایی م بهم گفت ،رشته حسابداری رو انتخاب کن ،ینی در واقع فرصت انتخاب هم بهم نداد ،یکی از دوستایه داییم مدیر هنرستان فنی و حرفه ای بود و داییم بهم گفت زنگ زدم اونجا هماهنگ کردم تو رو، در رشته حسابداری ثبت نام کنن ،رشته حسابداری رشته خوبیه

در همین حد ، منم رفتم مدارکم رو دادم و قرار شد از اول مهر برم سر کلاس رشته حسابداری .

واقعا تا اون موقع اصلا نمیدونستم رشته حسابداری چی هست ؟به چه دردی میخوره ؟به جرات میتونم بگم بعد از دو سال درس خوندن تو رشته حسابداری تو هنرستان باز دقیق متوجه نشده بودم که حسابداری چیه ؟کارش چیه ؟کجا ها میتونم کار کنم ؟ و اصلا حسابدار چیکار میکنه ؟

نه فقط من شاید ،اون موقع ها خیلی از هم کلاسی هام همینطور بودن .

بخش زیادی از این مشکل بر میگرده به سیستم آموزشی غلط کشور ما که از همون ابتدا دقیقا خیلی از مسائل رو به افراد که انتخاب رشته میکنن نمیگن .

اینکه اصلا اون رشته ای که انتخاب کردن کجاها کاربرد داره ؟اخرش به کجا میرسن ؟و سوالات دیگه ای که خیلی زمان خورد تا ما پاسخ انها رو متوجه بشیم

البته فضا های اینترنتی و مقالات زیادی هم مثل الان تو شبکه های اینترنتی نبود که ما بخواهیم ازشون استفاده کنیم .

ولی الان خداروشکر میکنم که داییم رشته خیلی خوبی رو به من پیشنهاد کرد .

درحال حاضر ، قصد دارم خیلی از سوالات تو ذهن شما رو پاسخ بدم که شاید بتونم تاثیر مفیدی بر تصمیمات شما داشته باشم .

اگه تو ذهنتون هست که از رشته حسابداری و کار حسابداری اطلاعاتی کسب کنید و شناخت بیشتری بدست بیارید این مطلب میتونه بهتون کمک کنه .

مهم نیست الان تو چه مقطعی هستید

اصلا وارد دانشگاه شدید یا نه .

من فقط قصد دارم تو این مطلب به شما دید بیشتری راجب حسابداری ، ارائه بدم .

اینکه حسابداری چیه و حسابدار چیکار باید کنه رو !
قبلا تو یه مقاله ای جدا تهیه کردم که میتونید الان با لمس لینک زیر اون رو مطالعه کنید .و یا در اخر همین متن لینک این مقاله رو مجدد براتون میگذارم .

الان میخوام بخونم

و همچنین یک دوره رایگان حسابداری مخصوص بازار کارکه شامل نه درس هست ولی اطلاعات تخصصی و اجرایی تو این دوره نگفتم بلکه دوره کاملا گفتاری و بصورت فوت و فن های حرفه ای حسابداریه که یه حسابدار میتونه از موقع بستن یه قرارداد حسابداری رعایت کنه تا پایان دوره مالی و زمان ارائه گزارشات .لینک این دوره هم در پایان براتون میگذارم .

الان میخوام تو این دوره رایگان حسابداری شرکت کنم

ولی اگه دوست دارید از درامد کار حسابداری ،فرصت های شغلی تو کار حسابداری ،آینده کاری حسابداری در ایران ، اینکه شما میتونید تو رشته حسابداری موفق شید ؟،حسابداری در خارج از کشور؟،اینکه چجوری و از کجا میتونید شروع کنید ؟،چجوری میتونید کار تو سریعترین زمان یاد بگیرید ؟و یه سوال دیگه که خیلی ها فکر میکنند حسابداری همون ریاضیه !پاسخ بدیم .

خب آماده اید ؟
ببینید در حال حاضر خیلی از کسب و کار ها ، بدلیل رکود اقتصاد و کاهش میزان درامد ، و از طرفی با افزایش هزینه ها و بودن یکسری از هزینه های ثابت که با کاهش درامد، تغییری در کاهش این هزینه ها مشاهده نمیشود .

باعث میشود ،کسب و کار ها رو به سمت مرز سود یا زیان ببرد و از طرفی مشکلات و دغدغه هایی شبیه تکالیف امور مالیاتی و بیمه ای و سایر امور مربوط به سازمان ها باعث شده هزینه های مدیران افزایش یابد و همچنین عدم اگاهی به یکسری از قوانین باعث شود کارفرمایان را دچار جرایم سنگین قانونی کند .

از همین رو ، حتی اکثر کسب و کار هایه کوچکی که قبلا به فکر امور حسابداری نبودند ، مجبورند برای بقا کسب و کارشون و مدیریت این مشکلات ، از شخصی به نام حسابدار که بتواند این امور را برطرف کند ، استفاده کنند .

حالا اگه قرار باشه هر دو تا کسب و کار یه حسابدار هم استخدام کنه باز حسابدار تویه ایران کم میاد .

بخاطر همینه که یکی از پر جمعیت ترین رشته های دانشگاهی ،رشته حسابداری هست و افرادی که میخواهند به تازگی به این رشته وارد شوند نگران این هستند که ایا رشته حسابداری ظرفیت بازار کار اتی خوبی خواهد بود یا خیر ؟

پس با یه بررسی کوچک متوجه میشیم که واضح و مبرهنه که نقش حسابداری روز به روز نسبت به قبل پررنگ تر خواهد بود .

امروزه مدیران و کارفرمایان و حتی کاسبان متوجه شدند که خودشان به تنهایی نمیتوانند مسائل مالی و مالیاتی کسب و کارشان را بر طرف کنند و اگر از فردی با تجربه به عنوان حسابدار برای امور مالی خود استفاده نکنند متقبل ضرر و زیان های هنگفتی خواهند شد .و استفاده از حسابداری با علم حسابداری باعث میشود نه تنها متحمل ضرر و زیان نشوند بلکه باعث افزایش دقت در کسب و کار و توسعه و پیشرفت کارشون هم می شوند.

امروزه شغل حسابداری به یکی از شغل های پر درامد تبدیل شده .

با رقابتی شدن اکثر محصولات و خدمات بین شرکت های دنیا و برای کسب سود بیشتر و همچنین ماندن در این بازار ، محاسبه دقیق بهای تمام شده کالا ها و محصولات ،باعث شده مدیران به دنبال حسابداران حرفه ای بگردند و این امر باعث شده شرایط بسیار عالی برای فارغ التحصیلان در این رشته ایجاد کند و درامد حسابداران را به حداکثر و تقاضا برای پیدا کردن حسابداران ماهر زیاد شود .

چه فرصت های شغلی در رشته حسابداری موجود است ؟

من ابتدا به صورت کلی یکسری از فرصت ها رو میگم ، حالا اینکه چه فردی با چه میزان تجربه ای ، با چه خصوصیات اخلاقی ، با چه نوع طرز تفکری میتونه تو این مشاغل موفق باشه رو بعد از این عناوین ، راجبش صحبت میکنیم .

ببینید خیلی مهمه که از همون اول ، حتی اگه تجربه ای هم ندارید ، برای خودتون هدف بلند مدت مشخص کنید . اینکار خیلی خوب میتونه کمکتون کنه .

مثلا چجوری ؟مثلا من خودم هیچ موقع دوست نداشتم برای شخصی کار کنم .همیشه دوست داشتم خودم صاحب کار باشم .تمایل نداشتم جایی کارمند باشم .ولی این دلیل نمیشد که جایی کارمندی نکنم .جایی کار یاد نگیرم . از همون اول بخوام برا خودم کار کنم .

قبل از اینکه تجربه ای داشته باشم ،قبل از اینکه بدونم تو رشته حسابداری چه فرصت های شغلی وجود داره ، پیش خودم مشخص کردم گفتم تو ابتدای کار پیش کسی کار یاد میگیرم ، بعد یه جایه خصوصی کار میکنم چون از محیط های دولتی خوشم نمیومد ،بعد از اینکه عمیقا متوجه شدم میتونم برای خودم کار بگیرم ،شروع میکنم کار شخصی میگیرم ، بعد از اینکه متوجه شدم میتونم تعداد کارهام رو زیاد کنم برای خودم شرکت میزنم .

فقط همین ، فقط همین تو ذهنم بود ، بعدا متوجه شدم من اون موقع برای خودم هدف گذاری کردم و هدف های بلند مدت و کوتاه مدت خودم رو مشخص کردم .

حالا شما هم خیلی مهمه بدونید ، چه هدف بلند مدتی دارید؟
 اینکه علاقه دارید تو بلند مدت ،کار برا خودتون باشه ؟ یا نه جایی دیگه ای،تو یه شرکت دیگه ای ، برای یه شخص دیگه ای مشغول به کار باشید  ؟

ببینید ، فرقی نمیکنه وقتی شما جز افردی باشید که حاضر باشید برای رسیدن به هدفتون ، دقیق شناخت پیدا کنید ،براش فکر کنید ،برای رسیدن بهش واقعا تلاش کنید میتونید تو هر کدامش موفق باشید .

شاید خیلی هاتون بگید ، خب معلومه من دوست دارم کارم از خودم باشه ،خودم شرکت داشته باشم
ببینید این خیلی مهمه که بدونید .

ما در مورد هدف صحبت میکنیم نه درمورد ارزو ؟
خیلی ها دوست دارن به بهترین ماشین ،بهترین خونه ،بهترین سفر تفریحی برسن اینا همه ارزو هست بخاط همینه خیلی ها به ارزو شون نمیرسن.

ولی چند نفر حاضرن دقیقا با جزئییات فکر شده ، تجسم شده ، بیان هدف بلند مدتشون رو بنویسن و هدف های کوتاه مدت  شونم بنویسن و طبق هدف هایی که برای خودشون نوشتن ، خودشون رو متعهد بدونن و برای رسیدن به نتیجه مطلوب تلاش کنن و به خودشون قول بدن تحت هیچ شرایطی حاظر نیستن از هدفشون دست بکشن .

پس خیلی مهمه دقیق بدونید میخواهید در بلند مدت صاحب کسب و کار باشید یا تو یه شرکتی مشغول به حسابداری باشید .

اگه تمایل دارید تو شرکتی مشغول باشید مهمه بدونید دوست دارید
شرکت دولتی باشه یا خصوصی

شرکت های بازرگانی و صنعتی دولتی زیادی هستند  یا استخدام در بانک ها ، استخدام در سازمان امور مالیاتی ، استخدام در سازمان تامین اجتماعی و یا سایر ارگان های دولتی

یا شرکت های بازرگانی ، صنعتی ، خدماتی خصوصی که بصورت شخصی تاسیس شده و دارای تعداد محدودی سهامدار میباشند و شما میتوانید در این شرکت ها مشغول به کار شوید .

البته شرکت های خصوصی و یا  این نوع کسب و کار ها به سه دسته تقسیم میشوند

شرک های بزرگ مثل (گروه صنعتی گلرنگ – گروه صنعتی ماموت – شرکت ایرانسل و… )
شرکت های متوسط و کوچک که حجم فعالیت انها به نسبت کمتر میشود و در نتیجه تیم مالی و حسابداری انها نیز کمتر

 

پیشرفت و ترقی در رشته حسابداری در هر جایی و هر شرکتی ممکن است و فقط به نگرش شما دارد .هیچ کس نمیتونه مانع پیشرفت شما بشه مگه خودتون !

چه سمت هایی تو رشته حسابداری وجود داره ؟
یه حسابدار میتونه از کاراموزی در حسابداری وارد کار بشه ، و بعد کمک حسابدار ،حسابدار،سرپرست حسابدار، رئیس حسابداری ،سرپرست مالی ،مدیریت امور مالی
و میتونه تو واحد های حسابرسی ، بودجه ،خزانه داری و یا سایر قسمت ها فعالیت کنه و روز به روز سمت های بالاتری دریافت کنه و حتی با هدف و تلاش به مدیریت عاملی و سهامدار برسه .

و بعد از اینکه تجارب کافی بدست آوردید میتونید برای خودتون شرکت حسابداری تاسیس کنید  و پروژه های متعددی رو قرارداد حسابداری منعقد کنید و مدیریت این امور رو بدست بگیرید .

مقاطع تحصیلی رشته حسابداری

به دلیل اینکه حسابداری در کشورمون ماهیت فن ، دانش و علم ، و هنر را دارد .

افراد میتوانند از مقطع هنرستان تا دکتری در دانشگاه های دولتی , غیر دولتی،دانشگاه آزاد اسلامی،دانشگاه پیام نور،دانشگاه علمی کاربردی به کسب این مهارت بپردازند .

همچنین افرادی که علاقه مند به شغل و رشته حسابداری هستند میتوانند از طریق آموزشگاه های فنی حرفه ای و موسسات آموزش حسابداری این مهارت رو بصورت کاربردی آموزش ببنند و وارد بازار کار حسابداری شوند .

ادامه تحصیل در خارج از ایران در رشته حسابداری

در مورد اهمیت رشته حسابداری در قبل توضیح دادیم و این سطح اهمیت در سایر کشور های دیگه بسیار بالاتر میباشد و فرصت های ادامه تحصیل در کشور هایی مثل کانادا ، امریکا،آلمان،سوئیس، و … فراهم میباشد .

خیلی از افراد میپرسن حسابداری همون رشته ریاضی و آمار هست ؟
باید بهتون بگم که بیشترین چیزی که از رشته ریاضی به رشته حسابداری منتقل شده ، چهار عمل اصلی (ضرب-تقسیم –جمع و کسر ) میباشد و اصلا آن نگرشی که در ابتدا افراد به رشته حسابداری دارند نیست

در رشته حسابداری مهمترین دروس چه درس هایی میباشد ؟
اصول حسابداری

حسابداری صنعتی

حسابداری دولتی

مباحث ویژه حسابداری

حسابرسی

سیستم های اطلاعاتی حسابداری

اقتصاد و مدیریت

مدیریت مالی

کاربرد کامپیوتر و اکسل در حسابداری

شاخه های رشته حسابداری :
حسابداری مالی،حسابداری صنعتی،حسابداری دولتی،حسابداری مالیاتی،حسابداری بیمه،حسابداری بانکها، حسابرسی

بهترین نقطه برای شروع کجاست ؟

خب خیلی مهمه که وضعیت شما در چه شرایط هست

ایا در حال حاضر دانشجو هستید یا فارغ التحصیل شده اید
مجرد هستید یا متاهل

آقا هستید یا خانم
اگر آقا هستید خدمت سربازی شما در چه وضعیتی میباشد

چند سال سن دارید ؟

همه این سوالات کمک میکند تا متوجه شید ایا زمان مناسب و وضعیت مالی معمولی را دارید تا بتوانید حداقل چند مدت ، بدون حقوق بتونید جایی دوران کاراموزی را بگذرانید و کسب تجربه کنید .

بهترین زمان برای شروع کار حسابداری؟

در ابتدای دوران دانشجویی میباشد که فرد سن کمتری دارد و فرصت کافی برای کسب تجربه بصورت رایگان را دارد .

ولی همه این صحبت ها مطلق نیست بلکه به تصمیم و هدف شما دارد .

بهترین مکان برای شروع کاراموزی حسابداری ؟
بستگی دارد که تمایل به کار در چه شاخه ای از حسابداری را دارید

اگر شاخه حسابداری مالیاتی را انتخاب کرده اید ،سازمان امور مالیاتی کاراموز حسابداری میپذیرد.

اگر شاخه حسابداری بیمه را انتخاب کرده اید ،سازمان تامین اجتماعی

اگر شاخه حسابداری مالی را انتخاب کرده اید ،شرکت های حسابداری و حسابرسی برای کاراموزی فوق العاده میباشد

شاخه حسابداری صنعتی :شرکت های تولیدی و واحد های صنعتی

شاخه حسابداری دولتی :شرکت ها و سازمان ها و ادارات دولتی

شاخه حسابداری بانکها :در شعبه هاو سرپرستی بانکها

البته لازم به ذکر است که دریافت کاراموز در ارگان های دولتی و بانکها کمی سخت تر پیدا میشود ولی باز بستگی به مهارت و توانایی مذاکره شما را دارد .

درامد کار در حسابداری به چه صورت است ؟

خیلی از مدیران و کارفرمایان و حتی حسابداران میپرسن حقوق یه حسابدار چقدره ؟

ببینید این سوال مثل اینکه بپرسید قیمت ماشین بنز چنده ؟
خب در جواب میگن بنز دارم تا بنز … چه مدلی ؟هر چی اپشن داشته باشه قیمتش بالاتره ؟
حسابدار هم همینطوره

حسابدار داریم تا حسابدار
حسابدار داریم سالها وقت گذاشته ، رو خودش کار کرده ،مهارت ها و تجربه های بیشتری رو بدست آورده ،حاضر بوده خیلی جا ها کار کنه ،حتی حقوق کمی دریافت کنه ولی  مسئولیت و تجربه های زیادی رو لمس کنه .تا یه فردی که از روز اول خواسته بره تو یه شرکت حقوق مناسبی هم بگیره ،سال ها هم سابقه کار داره ولی وقتی تو چالش کار حسابداری میبینیش ،متوجه میشی فقط زمان زیادی رو وقت گذاشته فقط یه مسئولیت رو یاد گرفته ، مثلا میگه ده سال سابقه حسابداری دارم ولی ریز تر میشی مبینی ده سال مسئول خزانه داری بوده فقط .

پس خیلی مهمه حسابدار چه مهارت هایی باید داشته باشه ؟
اگه تمایل دارید بدونید یه حسابدار چه مهارت هایی رو بهتره بلد باشه روی لینک زیر کلیک کنید

خب حالا،وقتی حسابداری باشه که مهارت هایی که باید داشته باشه رو، بلد باشه ، مگه قیمت داره ؟این خودشه که دیگه برا خودش قیمت مشخص میکنه …

ولی وقتی شما به عنوان یه حسابدار چیزی واسه عرضه کردن نداشته باشی و یا بین شما با نفر قبلی که واسه مصاحبه استخدام اومده بود  فرقی نباشه

دیگه قیمت حقوق رو شما مشخص نمیکنی ، کارفرما هست که مشخص میکنه

امیدوارم خیلی زود بتونید با تجربه بالایی که تو کار حسابداری پیدا کردید ،وقتی روبروی کارفرما یا مدیری در مورد مبلغ و حق الزحمه صحبت میکنید . از عملکرد خودتون لذت ببرید .

خب ، بنده سید محمد تقی طهوری خالق شرکت حسابداری مدیران محاسب آرمان و مجموعه آموزش حسابداری هدفکار ،امیدوارم که از این مطلب راضی بوده باشید .

خیلی خوشحالم که تونستم بخشی از تجربه های شخصی خودم رو برای شما به اشتراک بگذارم  و سپاسگذارم از تک تک شما عزیزان که حاضر بودید تجربه و نظریات شخصی بنده رو بخونید و یا بشنوید .

امیدوارم که مطالب فوق براتون مفید واقع شده باشه .

همینطور که قول دادم لینک دوره رایگان و لینک مقاله سه گام و تکه های پازل حسابدار رو براتون لینک میگذارم

لینک مقاله مهارت های حسابدار:سه گام و تکه های پازل یه حسابدار

لینک دوره رایگان فوت و فن های کاربردی حسابداری

با برخی دیگر از آموزشها و مشاوره های مؤسسه مؤسسه مدیران محاسب آرمان آشنا بشید:

آموزش رایگان تشکیل پرونده مالیاتی
آموزش رایگان ثبت نام نهایی کد اقتصادی طرح جامع مالیاتی
آموزش رایگان تشکیل کد کارگاهی تامین اجتماعی
آموزش رایگان  ثبت نام و تشکیل پرونده مالیات بر ارزش افزوده
آموزش رایگان گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده
آموزش رایگان دریافت دفاتر قانونی پلمپ شده
آموزش رایگان جمع بندی ،تحلیل و آنالیز فصلی
آموزش رایگان تهیه و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده
آموزش رایگان تهیه و ارسال گزارش معاملات فصلی
آموزش رایگان تهیه و ارسال لیست بیمه ماهانه
آموزش رایگان تهیه و ارسال لیست مالیات حقوق ماهانه
آموزش رایگان اختصاص یک نرم افزار مالی و ثبت اسناد حسابداری

آموزش رایگان ارسال اظهارنامه عملکرد مالیاتی

آموزش رایگان تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل (صفحه ای)
آموزش رایگان رسیدگی و دفاع از پرونده مالیاتی

جهت دریافت فقط کافیه کلیک کنید.

چرا نظرتون رو اینجا نمی نویسید؟

مطمئن باشیدکه نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شدو به آن پاسخ خواهیم داد، هر نظری که برای ما مینویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

موارد مرتبط

جدیدترین های وبلاگ LATEST BLOG

مالیات بر تراکنش بانکی

احتمال زیاد بهتون زنگ زدن که حسابهای بانکی تون رو میخوان بررسی کنن و باید برید اداره دارایی و تمامی ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 89 بازدید بدون دیدگاه
مالیات بر سکه

مالیات بر سکه از کجا اومد ؟

اگه از اداره دارایی باهاتون تماس گرفتن بابت مطالبه مالیات بر سکه های خریداری شده ، پس این مقاله مالیات ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 100 بازدید بدون دیدگاه

بهترین نرم افزار حسابداری

اگر کارفرما هستید و نمیدونید کدام نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار ، بهترین نرم افزار حسابداری هستند . ما ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۹,۱۳ 69 بازدید بدون دیدگاه
ارسال اظهارنامه سالانه

چهار دیدگاه مدیران عامل در ارسال اظهارنامه مالیاتی شرکتها (سال ۹۸)

بهتون تبریک میگیم که قدم به مسیر آموزشی خودتون و کسب و کارتون گذاشتید. چرا آموزش رایگان : ما پس از سالها ...
تاریخ انتشار: ۹۸,۰۴,۱۱ 395 بازدید بدون دیدگاه
حال نداری سایت رو بخونی؟ با خودم تماس بگیر 021-56549007
سلام،متن اطلاعیه خود را اینجا وارد کنید.
اینستاگرام مدیران محاسب